Sikeres diéta, jól meghatározott étrend pajzsmirigy problémák esetén
Sikeres diéta, jól meghatározott étrend pajzsmirigy problémák esetén
Magyarországon szinte népbetegségnek tekinthető a pajzsmirigy betegsége, hiszen hazánk a közepesen jódhiányos területek közé tartozik, amely magában hordozza a pajzsmirigy betegségek kialakulásának kockázatát. Elsősorban a nők körében gyakori, amiért a várandósság alatt és a szoptatás miatt megnövekedett jódszükséglet és hormonális változások is okolhatóak.A pajzsmirigy a nyelőcső két oldalán elhelyezkedő, pillangó alakú szerv. Élettani feladata a thyroxint (tiroxin vagy rövidítve T4) és a trijód-thyronint (trijód-tironin vagy T3) hormon termelése. Részt vesz az anyagcsere szabályozásban, kihat a szexuális életre, az agyi működésre és a növekedésre is, az általa termelt hormonok a szervezet valamennyi sejtjének működésére hatást gyakorolnak, fontos szerepet játszanak a magzat testi és idegrendszeri fejlődésében is. Betegségeinek kialakulásáért felelős lehet a nem megfelelő jódfogyasztás mellett az öröklött hajlam, bizonyos autoimmun betegségek, a stressz és az életmód is.
Pajzsmirigy túlműködés esetén javasolt étrend
A pajzsmirigy túlműködés akkor alakul ki, ha a pajzsmirigy több pajzsmirigy hormont termel, mint amennyit a szervezet vár tőle, melynek következménye a felgyorsult anyagcsere, nagyobb étvágy, de ennek ellenére csökken a testsúly, hasmenés, verejtékezés lép fel, jellemzően alacsony a káliumszint.
A diéta célja az állapot romlásának megakadályozása, a hasmenés megszüntetése és a káliumszint normalizálása. Az étrend, mellyel kordában tartható a pajzsmirigy, energiában teljes, fehérjedús, zsiradékban és fehérjében is bővelkedő, káliumban gazdag, hogy a megnövekedett energiaigényt fedezni lehessen.
Az étrend alapjai: a tej és tejtermékek, zöldségek, gyümölcsök, főzelékfélék, teljes kiőrlésű lisztből készült termékek és gabonák. Az alapanyagcsere-fokozók teljes mértékben kerülendőek vagy csak kis mennyiségű fogyasztás javasolt belőlük, kis mennyiségben a hús és húskészítmények fogyaszthatóak, a kávé, erős tea, energiaitalok, kóla és az alkoholos italok, a fűszeres ételek pedig tiltólistásak.
Pajzsmirigy alulműködés esetén javasolt étrend
A pajzsmirigy-alulműködés során kevesebb hormon termelődik. A betegség megelőzése érdekében javasolt a megfelelő mértékű jódfogyasztás, amelyet a mindennapokban a hagyományos konyhasó helyett jódozott konyhasó használatával, jódozott ivóvíz fogyasztásávál is bevihetünk szervezetünkbe. Egy felnőtt napi jódszükséglete 150-200 mikrogramm. A felesleges mennyiség, amelyet a szervezetünk már nem képes hasznosítani, a veséken keresztül ürül ki, így nem kell aggódnunk a túlzott bevitel miatt sem.
A diéta energiaszegény, telített zsírsavakban szegény és kiegyensúlyozott koleszterin tartalmú, vitaminokban és rostban bővelkedő. Jódban gazdag ételek: tengeri halak, kagylók, algák, bab, spenót, paradicsom, karfiol, tej- és tejtermékek, eper.
A pajzsmirigy betegségek ellen és a hormontermelés helyreállításáért nagyon sokat tehetünk, ha az életmódunkon változtatunk. A probléma felismerése, diagnosztizálása után, a gyógyszeres kezelés mellett is érdemes azonnal megkezdeni az alul- vagy túlműködésnek megfelelő diétát. A tudatos, vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben és antioxidánsokban gazdag étkezés hatására enyhülnek a betegség tünetei és a jó közérzetünkhöz is hozzájárul.
A Diamond Family programja pajzsmirigy betegségben szenvedőknek is segítséget nyújthat az étrend megfelelő beállításához, fogyni vágyóknak és súlymegtartóknak egyaránt.